Terminus technikus zní: "požárně bezpečnostní zařízení" a "věcné prostředky požární ochrany."
Pravděpodobně budete znát např. hasící přístroje, požární hydranty, nouzové osvětlení, požární hlásiče nebo např. požární dveře.
Těchto zařízení a prostředků je však celá řada, jsou definovány právními předpisy a na jejich provoz jsou kladeny zvlášť přísné požadavky, včetně nutnosti provádět u nich kontroly provozuschopnosti.
Kromě toho vám však pomůžeme určit, jaké požární zařízení a prostředky musíte mít instalovány (občas se historicky některá zařízení zruší nebo z neznalosti vyřadí z provozu), jaké skutečně instalovány máte a stanovit požadavky na jejich bezpečný a spolehlivý provoz. Dle potřeby také můžeme zajistit proškolení obsluhy těchto prostředků.
Povinnost kontrolovat věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení plyne z ustanovení písm. a), odst. (1), § 5, zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, v účinném znění a § 7, vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, v účinném znění.
Jak věcné prostředky požární ochrany, tak i požárně bezpečnostní zařízení, mohou rozhodovat nejen o výši škod na majetku, ale zejména, o lidských životech a zdraví. Proto musí být zaručena jejich naprostá spolehlivost a funkčnost v případě požáru. Z toho plyne, že i kontrolám jejich provozuschopnosti je třeba věnovat náležitou péči.
Vše pro bezpečný rozvoj vašeho podnikání!